MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

2165770
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
921
550
4674
12112
2165770

Kdo je připojen

We have 18 guests and no members online

          

 

 

 

              Lipenecký obr je tradiční akce, kterou stále navštěvuje hodně modelářů, kteří pamatují obří modely ve velikosti rozpětí 2 metrů a hromadou stánků s modelářskými potřebami. To je minulost. Stánek už zůstal jediný a to ještě modeláře Kubeše, který nabízel malé modýlky včetně stavebnic. Ale modely, to je jiná. Velikost rozpětí až 8 metrů není zvláštností a modelů s tryskovým pohonem, který dříve nebyl, tu bylo na desítky, všech možných typů a velikostí. Doba se posunula a rozvoj jde kupředu hlavně v elektronice, kde se výrobci opravdu předhánějí. Proto i ukázky modelů s vektorovým tahem, přivádí diváky  v úžas co dovedou piloti, kteří se zde prezentovali. 

         Na stojánkách bylo asi 60 modelů všeho druhu a dá se říci, že většina byla ve vzduchu alespoň jedenkrát. I když se Lipenecký obr dva roky nekonal, byla návštěva asi tisíc diváků, kteří odcházeli určitě spokojeni s představením, které se konalo.

        Já jsem na akci jel s Pavlem Šternem a měli jsme oba připravené modely raket Falcon 9, vyrobené na tiskárně. Kromě toho jsem měl velkou raketu Katána vysokou 2.2 metru. Přestože se létalo "na frontu", byl určitý program a tak jsme odstartovali velkou raketu v půl jedné. Jeden z pěti motorů nefungoval a tak let modelu nebyl do efektní výšky, ale pomalý start byl líbivý. Pavel Nisser, který průběh komentoval, vše zachránil sdělením, že jsem to měl tak připravené, aby model neulétl daleko! Další vystoupení jsme měli až v 16 hodin, kdy nejdříve připravil ke startu Falcona Pavel Štern. Po odpočítání a startu model vystoupal asi 100 metrů, vyhodil na vrcholu padák a snášel se dolů za potlesku diváků. Mezitím jsem připravoval model Falcona na rampě já. Po odpočítání byl start podobný jako ten první. Při startech nám ještě asistoval Ervín Poláček, který zároveň natáčel videa startů, pro další rozvoj modelů.

         Moc jsem toho nenafotil, ale ze snímků níže, můžete vidět jaké tam byly modely a účast diváků. Převážnou část modelů známe z Modelparku. S uvedením více obrázků mám na webu problém a tak, když máte zájem o více informací, budou fotky na stránkách Lipenců.

     4.září 2023     Karel Jeřábek