MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

0820872
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
1495
354
2408
15044
820872

Kdo je připojen

Právě přítomno: 45 hostů a jeden člen

                                                                      Hledání částí modelu.

       V RCrevue v posledním čísle Ivan Hořejší popisuje jakým způsobem je možné hledat a najít ulétnutý model. Sám ze své zkušenosti při létání s volnými modely kat F1A a později s raketami, mohu potvrdit jeho popis, protože v tu dobu jsme byli soupeři. V současné době už se sice neběhá tak daleko, protože se většina modelářů věnuje RC modelům a ty už si tak daleko model nepustí. Jsou vyjimky, kdy chceme dosáhnout u elektrovětroňů co nejdelší čas a nevrátíme se zpět, protože nejde nastartovat motor. Spadneme někde v dáli a pak jsou rady od Hořejšího dobré.

            Já se však chci rozdělit o zkušenost při hledání jen součástek modelu. Ať už je to upadlé kolo, bačkora, kabina nebo baterie v mém případě. Je to sice individuelní, většinou to není daleko. Někdy stačí orientační bod a za chvíli součást máme. Ale nejsme vždy na posekané louce!! Co takhle hledat v oranici, řípě, bramborách nebo v jeteli ? 

          Létal jsem v Modelparku se svým modelem Mefisto a prováděl všelijaké obraty, až jsem v jednom momentě prudce potlačil výškovku a uviděl, že se něco oddělilo od modelu. V ten moment však model začal dělat malé přemety a bylo mi jasné, že vypadla baterie. Po třech přemetech model narazil do země (už jsem to spravil) a já šel sebrat kabinu, která byla asi 50 metrů ode mne. Prohlížel jsem prostor okolo a baterie nikde. Uklidil jsem model a šel znovu hledat . Blížila se tma a baterii jsem nenašel. Na příští den jsem si vzal sebou naviják se silonem a měl jsem hledání promyšlené.  Zapíchl jsem kolík v místě, kde byla kabina, ušel asi 15 metrů a zakroužil jsem kolem bodu. Potom jsem protáhl silon o dva metry a šel nazpět. To proto, abych hledal nejen na dalším průměru, ale abych viděl z druhé strany tu předchozí. Je to jako na houbách, taky se musíme podívat občas dozadu, abychom našli, co je schované za keříčkem nebo travou. Tak jsem postupoval až do neuvěřitelné dálky 70 metrů, kde jsem baterii našel. Z náčrtku je snad vše jasné jak postupovat. Lepší, kdyby jste to nepotřebovali, ale připraveným štěstí přeje !!

       Karel Jeřábek 13.11.2017 

                   

                  Rady a návody pro modeláře.

      Jak si asi všimli čtenáři RC revue, bylo uveřejněno oznámení o mém zpracování knihy Rady a návody pro modeláře. O co jde?

     Říká se, že dobrá rada nad zlato. V našich modelářských časopisech se objevují často, ale když potřebujeme tuto radu najít v balíku uskladněných časopisů, je to problém.

      Tuto službu jsem právě udělal za Vás. Z časopisů Modelář, RC revue a RC modely jsem vybral všechny příspěvky za posledních 50 let, kterých bylo přes 1600,  vybral jsem z nich 700 takových, které mají v dnešní době co modelářům říci, ty jsem textově upravil (vybral jádro věci), naskenoval všechny doprovodné obrázky a upravil.

      Celé toto dílo je v elektronické podobě psané ve Wordu na formát velikosti A4 a celých 88 stran je na CD. Jako knihu to vydavatelství nepřijmou, protože bych musel mít souhlas všech autorů příspěvků, kterých je asi 500 a to je nedosažitelné. Proto volím tuto cestu, jak dílo dostat k modelářům.

     Cena je 150,-Kč+poštovné dobírkou, objednáte-li je pro více kamarádů, vyjde to levněji.

     Objednat je možné na moji emailové adrese : Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

                                                                                                       Karel Jeřábek

         

 

 

          Vzor 4. stránky

         

        

 

                            Výroba laminátové trubky bez separování.

   Kdo někdy vyráběl laminátovou trubku dobře ví, co je za problém se sejmutím pracně nalaminované trubky z trnu. Nepomáhá zmrazení v lednici, ani upnutí do svěráku a pohnutí trubky pomocí hasáku. Nakonec ji rozřízneme s tím, že při dalším laminování už to naseparujeme něčím jiným atd. Všechno jsem si prodělal a vyzkoušel a tak vám předkládám moje řešení na výrobu trubky bez separování.

 Jediné co je potřeba přizpůsobit je to, že průměr trnu musíme udělat o 0,5 mm menší, než je potřebný průměr, nebo počítat s tím, že vnitřní průměr bude o 0,5 mm větší, což nám většinou nebude vadit, jestliže trubku děláme jako pouzdro pro raketový motor, ale pro spojku křídel už by to vadilo!

  Na trn navineme dvě vrstvy hnědé lepicí pásky šíře 30 - 40 mm tak, jako když se začíná vyrábět papírový trup rakety.(první vrstva šroubovice je lepem nahoru, druhou navlhčíme a uděláme šroubovici napříč, pokud jste to nikdy nedělali, podívejte se na jiné možnosti výroby na webu "rakeťáci.cz", kde najdete postup). Konce papírové trubky zařízněte - odstraňte přilepení konců k trubce a teď můžete trubku po trnu posouvat.

                               

  Širokou izolepou polepíme trubku po délce s překrytem asi 5 mm po celém obvodu.

Číst dál...