MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

2165800
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
951
550
4704
12142
2165800

Kdo je připojen

We have 15 guests and no members online

 

                                      Zdá se to být neuvěřitelné, ale náš klub existuje již 60 let.

      Určitě si ze stávajících členů většina ani neuvědomuje, že to tak je. Při takové příležitosti se konají velké oslavy, kdy předseda klubu vyhodnotí celou historii, předají se nějaká ocenění, snědí se chlebíčky či jiné pochutiny a potom se klábosí jak jsme létali dříve, když jsme byli mladší a soutěží bylo jako máku. 

        No a letos začneme ohňostrojem. To bude paráda.

                  

musíš číst dál

 

                                                          COVID, ten za to může, že nic takového nebude!!

                                                    Tak alespoň si připomeňme ve zkratce historii našeho klubu

 

          

                                      Historie modelářského klubu SEVERKA Modelpark Suché.

 

 V roce 1961 měl František Veselý kroužek ve škole v Předlicích a k němu se přidali i dospělí modeláři, kteří pak tvořili základ nově utvořeného klubu. Patřili mezi ně: B. Kosáček, J. Roth, Nerlinger, Procházka, Hrodek, Valenta a Groh, který vedl další kroužek v Hrbovicích.

 

Klub se velice rychle rozvíjel, hlavně obrovskou aktivitou Františka Veselého, který v rámci organizace Svazarmu založil hospodářské zařízení. To vydělávalo finanční prostředky, které použili k rozvoji činnosti a do rozšíření strojového parku, koupi pozemků a budov. Protože se modeláři věnovali upoutaným modelům, vybudovali v letech 1963 – 1965 dva kruhy pro létání s těmito modely, kde pořádali i Mistrovství ČR akrobatů a kombatů.

 

V klubu působí i řada větroňářů v kategorii A2 – L. Bláha, M. Soukup, J. Imiolek, J. Imiolek jun. V roce 1968 přichází do klubu skupina raketových modelářů K. Jeřábek, J. Horáček, K. Petrus, J. Černý, ing. Ivančo a pořádají řadu soutěží včetně mistrovství republiky.

 

V roce 1971 musí klub ukončit činnost hospodářského zařízení a přichází i o prostory, které měli k činnosti . Dochází ke změně náčelníka klubu, kterým je Bohumil Kosáček a v roce 1975 Jaroslav Beránek. Klub získává prostory v bývalé mlékárně na Klíši a díky financím za prodané hospodářské zařízení rozvíjí svou činnost. Letečtí modeláři se soutěžně věnují kategorii F1A a později RCV2, skupina raketýrů se rozšířila asi na 15 členů a je vytvořeno krajské metodické středisko.

 

V roce 1980 nastoupil do funkce předsedy klubu Karel Jeřábek, který zastával funkce i v Ústřední modelářské radě. Klub se v osmdesátých letech rozvíjel a stoupl počet členů až na 86 a byl nejsilnějším klubem nejen v Ústí nad Labem , ale i v kraji.

 

V roce 1988 odchází ze zdravotních důvodů z funkce K. Jeřábek a je předsedou Jiří Obalil. Po zrušení Svazarmu v roce 1990 přichází klub o místnosti a ustává činnost klubu, v činnosti je jen malá skupina leteckých modelářů v kategorii F3J, kteří se zúčastňují převážně soutěží v zahraničí a Mistrovství ČR.

 

V devadesátých letech klub funguje jen pro zajištění organizačních opatření pro Svaz modelářů, který vznikl v roce 1990. Tato situace byla až do roku 2004, kdy je ustaven nový klub v Chlumci se stávajícím číslem Severky 71 . Předsedou klubu je Petr Beran. Klub nemá sice žádnou místnost ke scházení, ale má dobré podmínky pro kroužek mládeže na škole. V roce 2009 se klub stěhuje do nově budovaného areálu Modelparku v Suché, který vybudoval Pavel Štern, člen klubu. Předsedou je opět Karel Jeřábek. Klub opět rozvíjí svoji činnost, pořádá řadu akcí v Modelparku od běžných soutěží větroňů, přes makety letadel, setkání pilotů jetů, setkání příznivců velkých modelů raket až po Mistrovství Evropy velkých akrobatů a Mistrovství světa combatů.

 

Členská základna je kolem 30 členů.

 

Od listopadu 2013 je předsedou klubu Petr Šulc, o členství v klubu je stále větší zájem a na konci roku 2015 máme 40 členů. Bohatým programem akcí se do roku 2019 zvedla základna na 55 členů a po úmrtí předsedy klubu Petra Šulce je předsedou Martin Tintěra.

 

 

    24.11.2021 Karel Jeřábek

 

        PS. K historii klubu se ještě vrátíme, toto je pro připomenutí. Více už se dočtete v mé knize "Modelářství na Ústecku"